Wspólne działania artystyczne i edukacyjne nauczycieli szkół plastycznych... uczelni artystycznych.

wtorek, 17 sierpnia 2010

SPRAWOZDANIA PREZESA ZAPCiR KRYSTYNY JARCZEWSKIEJ

ZWIĄZEK ARTYSTÓW PEDAGOGÓW CERAMIKI I RZEŹBY
W LATACH 2006 - 2010-08-01.


ETAP ORGANIZACYJNY: ( 2005 – 2006 )
W roku 2006.10.14, w dniu wernisażu wystawy po plenerowej w Nowym Wiśniczu, uczestnicy Ogólnopolskiego Pleneru dla Nauczycieli Ceramiki i Rzeźby w Szkołach Plastycznych podjęli decyzję o zintegrowaniu środowiska nauczycieli ceramiki i rzeźby.
Po plenerze w 2005r. kol. Włodzimierz Ćwir opracował projekt statutu stowarzyszenia. Przedstawił go na spotkaniu w dn. 14.10.06. obecni na zepraniu nauczyciele zatwierdzili projekt statutu, stworzyli Komitet Założycielski ( 20 osób ) i wybrali Zarząd Stowarzyszenia. Uzgodniono wysokość składek rocznych, które będą wynosiły 50 zł. rocznie od osoby, wpłacanych na konto stowarzyszenia. Upoważniono prezesa K. Jarczewską do przeprowadzenia formalności związanych z rejestracją.
W styczniu 2007r. K. Jarczewska zwróciła się do KRS w Krakowie z prośbą o rejestrację ZAPCiR. Dokument rejestracyjny uzyskaliśmy w dniu 29.03.07r. W czasie pleneru w lipcu 07r. otrzymaliśmy REGON ( 06.07.2007r.) nr 120497447, później nr NIP.
09.07.07r. odbyło się II Walne Zebranie Stowarzyszenia ( protokół nr 2 ). Zwróciliśmy się do dyrekcji Liceum Plastycznego im. Jana Matejki z prośbą o przyznanie lokalu na siedzibę
dla naszego stowarzyszenia. Uzyskaliśmy zgodę. Od tego momentu członkowie ZAPCiR zaczęli wpłacać składki członkowskie


DZIAŁALNOŚĆ 2006/07
- Nawiązaliśmy kontakt ze Związkiem Ceramików polskich z siedzibą w Warszawie. Stawiając pierwsze kroki korzystaliśmy z pomocy prezesa ZCP Dariusza Osińskiego. Kol. Maria Piśko z PLSP w Jarosławiu zgłosiła ZAPCiR na stronie internetowej ceramikowa.
- Zakładając wieloletnią twórczą współpracę między Liceum Plastycznym i ZAPCiR,
w czerwcu 07 r. prezes ZAPCiR zakupiła piecyk laboratoryjny , który w imieniu stowarzyszenia został przekazany dla tut. szkoły z założeniem, że w czasie plenerów będzie służył ich uczestnikom
- 14.07. 07r. podjęto decyzję o transporcie prac z poprzedniego pleneru ( 2006r. ) na koszt uczestników i autorów z wystawy w Opatówku do N. Wiśnicza.
Po plenerze w 2006r. odbyło się 5 wystaw, organizowanych we współpracy Liceum Plastycznego N. Wiśniczu i ZAPCiR.
- Od marca do maja prace z pleneru 2006r. gościły na wystawie Muzeum Historii Przemysłu
w Opatówku. ( komisarzem był Włodzimierz Ćwir )
- Współpracując z ZCP w Warszawie, zostaliśmy zaproszeni do patronatu i uczestnictwa w pierwszej wystawie decentrystów, połączonej z sympozjum – 30.03.07 w Kaliszu.
- Udział w lipcowym plenerze ceramicznym w Nowym Wiśniczu i w wystawach po plenerowych.
- Do końca 2007r. odbyły się 3 wystawy . Dokumentację prac wykonali i opracowali projekt katalogu członkowie ZAPCiR. 2 Wystawy zorganizowało Liceum Plastyczne – N. Wiśnicz
( Zamek Lubomirskich i Muzeum Ziemi Bocheńskiej ), natomiast wystawę w Muz. Przemysłu ( dawnej Fabryce Norblina) w Warszawie zorganizował ZAPCiR we współpracy z ZCP – grudzień 2007r. ( 14.12.07 zawieźliśmy prace z N. Wiśnicza do Warszawy na koszt uczestników i część. z konta związkowego ).
W czasie wernisażu 15.12.07r. ,w którym uczestniczyło ok. 500 warszawiaków, prezes stowarzyszenia zaprezentowała ZAPCiR, plenery ceramiczne w Lic. Plast. – N. Wiśnicz oraz samą miejscowość wraz z Bochnią ( załączyła materiały promocyjne). Ponadto włączyliśmy się do aukcji na rzecz dzieci ociemniałych w Laskach. Prace na ten cel ofiarowała również grupa młodzieży z Liceum Plastycznego w N. Wiśniczu. Uczniom wręczyliśmy oficjalne podziękowania.
W minionym roku do stowarzyszenia dołączyły 4 osoby.
K. Jarczewska - prezes

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ZAPCiR W 2008r.

- Z wystawy w b. Fabryce Norblina w Warszawie prace zostały przewiezione część. do Otwocka, inne do Radzynia Podlaskiego, gdzie uczestniczyły we wspólnych wystawach z ZCP ( 15 luty). Natomiast Jacek Szpak zorganizował wystawę w Radomiu, również pod naszym patronatem.
- 17. 05. 08r. w czasie Nocy Muzeów zorganizowaliśmy kolejną wystawę na terenie Muzeum Przemysłu, na placu obok słynnego płonącego Sokoła Darka Osińskiego.
- 21. 06. 08r. uczestniczyliśmy jako współorganizatorzy w IV Warszawskich Spotkaniach Ceramicznych w Warszawie. ( Maria Piśko i Magdalena Kotara prezentowały kompozycje mozaikowe a K. Jarczewska, oprócz prezentacji ZAPCiR, robiła dokumentację fotograficzną imprezy.
- W lecie Włodzimierz Ćwir przewiózł prace plenerowe z Fabryki Norblina do Opatówka na następną wystawę, która odbyła się w sierpniu 08r.
- W lipcu 08r. odbył się kolejny plener w N. Wiśniczu. Uczestniczyła w nim duża grupa członków ZAPCiR. Komisarzem pleneru był H. Kolańczyk. ( Wystawy w N. Wiśniczu i w Miechowie )
- Następny plener organizowany przez ZAPCiR ( sierpień / 08 ) odbył się w zabytkowej Kaflarni w Zdunach. Bezpośrednią organizacją pleneru zajął się kol. Włodzimierz Ćwir . Koszty imprezy ponieśli uczestnicy pleneru.. Natomiast materiały do pracy i wypały sponsorowała Kaflarnia w Zdunach. Wsparcia udzieliły także władze samorządowe Zdun.
( W czasie pleneru odbyło się kolejne spotkanie członków ZAPCiR ). Impreza okazała się bardzo atrakcyjna dla uczestników a i oni zostali przyjęci i obsłużeni z kulturą, sumiennie i bardzo życzliwie. Nie brakowało atrakcji poza pracą, jak zwiedzenie pięknej okolicy, spotkania z twórcami ludowymi, władzami, zwłaszcza serdeczne i pomocne codzienne kontakty z kierownikiem kaflarni i jego rodziną. Gospodarzom Zdun należą się z naszej strony wyrazy wdzięczności. Nade wszystko dziękujemy Włodkowi Ćwirowi za ogromne zaangażowanie i piękną organizację pleneru, oraz kolejnych wystaw po plenerowych w Opatówku.
- 10. 10. 08r. K. Jarczewska jako przedstawiciel stowarzyszenia uczestniczyła w spotkaniu eksperckim poświęconym Małopolskiemu Regionalnemu Programowi Operacyjnemu
na lata 2007 – 2013.
- 18. 10. 08r. w czasie Ogólnopolskiego Seminarium dla Nauczycieli Ceramiki w Szkołach Plastycznych dzięki inicjatywie ZAPCiR odbył się na dziedzińcu L.P. w N. Wiśniczu pokaz wypału redukcyjnego, w wykonaniu prezesa ZCP p. Dariusza Osińskiego i p. Andrzeja Mędrka.
- W tym samym dniu odbyło się kolejne zebranie ZAPCiR, na którym przyjęliśmy do stowarzyszenia 3 osoby.
W imieniu stowarzyszenia Aleksandra Biedka i K. Jarczewska zwróciły się do dyrekcji Lic. Plast. W N. Wiśniczu z propozycją przeprowadzenia zajęć ceramicznych dla nauczycieli plastyki w gimnazjach. ( o takie zajęcia prosili nauczyciele plastyki ). Mimo deklaracji burmistrza N. Wiśnicza o dofinansowaniu kursu, dyrekcja nie wyraziła zgody na zajęcia.
Od zarejestrowania ZAPCiR, jego internetową prezentacją zajmuje się kol. Maria Piśko, wprowadzając bieżące informacje, zdjęcia i adresy. Jest to praca czasochłonna i dziękujemy bardzo Marii za nieocenioną pracę edukacyjno – promocyjną na rzecz ZAPCiR w Internecie.

K. Jarczewska - prezes

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ZAPCiR W 2009r.

W wyniku dobrej współpracy ZAPCiR i ZCP , reprezentantka obu związków Monika Marks – Witkowska, z przeszło półrocznym wyprzedzeniem zajęła się organizacją konkursu ceramicznego poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta. Bardzo sumiennie i ofiarnie czuwała nad wszystkimi etapami i wymagalnymi formalnościami związanymi z imprezą. Jakoż w dniu 7 lutego 2009r. w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pt.: Struny Światła
połączonej z konkursem na najciekawsze pod wzgl. ideowym i plastycznym rozwiązanie, odnoszące się do twórczości Zbigniewa Herberta. W powołanym jury uczestniczyli: prezes ZCP Dariusz Osiński, red. Joanna Antecka oraz przedstawiciele ZAPCiR Włodzimierz Ćwir i Krystyna Jarczewska. Wernisaż odbył się w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. Hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem. ( w załącz. werdykt jury ). Do oficjalnych nagród jurorzy dołączyli przywiezione przez siebie dary pamiątkowe i indywidualne wskazania. Wśród nagrodzonych 2 miejsce zajęła członkini ZAPCiR Marta Kowalska – Wasilczyk. Wernisażowi towarzyszył występ aktorów Teatru Witkacego.
- W czerwcu w Warszawskich Spotkaniach Ceramicznych uczestniczyły: Maria Piśko, Magdalena Kotara i Krystyna Jarczewska, która wygłosiła wykład pt.: Tradycja i współczesność na przykładzie ceramiki archiwalnej w Liceum Plastycznym N.Wiśnicz. Wykładowi towarzyszyła prezentacja elektroniczna szkolnych wyrobów ceramicznych.
- Niestrudzony Włodzimierz Ćwir od początku roku rozpoczął zabiegi i działania zmierzające do zorganizowania wystawy po plenerze w Zdunach. Ostatecznie wernisaż tej wystawy odbył się 26.06.09r. w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Równolegle organizował kolejny , międzynarodowy plener ceramiczny w sprawdzonej kaflarni Zdunach. Plener poświęcony był twórczości decentrystycznej, jako nowemu nurtowi w sztuce. Swój udział w plenerze zgłosili artyści zainteresowani nowym kierunkiem: z Polski, Niemiec, Ukrainy i inni. Plener stał się wiodącym elementem programu „ Pogranicze Kultur”, który powstał we współpracy ze Zduńskim Ośrodkiem Kultury, oraz z władzami miasta Zduny. Program opracował dyr. Tomasz Chudy wspólnie z Włodzimierzem Ćwirem, reprezentującym ZAPCiR. Program został objęty patronatem i dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Termin realizacji pleneru: 10.08.2009 – 21.08.09r. Komisarzem został Włodz. Ćwir. Plener jest pierwszym w Europie i w świecie plenerem ceramicznym poświęconym problemom de centryzmu w przestrzeni wielowymiarowej i wchodzi jako stały element cyklu działań biorących udział w polskim i międzynarodowym programie promocji nowego kierunku. Działania plenerowe w Zdunach stały się plenerami cyklicznymi, corocznymi.
- W lipcu 2009r. w N. Wiśniczu odbył się kolejny, już VIII plener ceramiczny dla nauczycieli ceramiki. Komisarz pleneru K. Jarczewska zrealizowała wystawy: w Zamku Lubomirskich, pod patronatem Liceum Plastycznego, następnie w imieniu ZAPCiR – w Limanowej i w CPK Praga – Południe przy ul. Podskarbińskiej w Warszawie. Wernisażom towarzyszyły katalogi a wraz z nimi promocja naszych imprez, ZAPCiR, również Nowego Wiśnicza i okolicy Południowej Małopolski.


ROK 2010 DO SIERPNIA

- 03.01.2010 : wernisaż wystawy po plenerowej w Warszawie, Praga – Południe
- W czerwcu uczestniczyliśmy jako ZAPCiR w VI Warszawskich Spotkaniach Ceramicznych. ( Maria Piśko, Marta Wasilczyk, Jacek Szpak i K. Jarczewska.) W bież roku
Marta Wasilczyk wygłosiła referat wraz z prezentacją multimedialną pt .: Tradycja i współczesność w ceramice – w poszukiwaniu źródeł inspiracji.
Maria Piśko pomagała w przygotowaniu imprezy, K. Jarczewska była konsultantem w zajęciach konkursowych dla dzieci ( temat; Warszawska Syrenka )
- Tegoroczny, IX Ogólnopolski Plener dla Nauczycieli Ceramiki i Rzeźby ( 29.06.-11.07.2010)
odbył się w Cieszynie. Organizatorami byli: ZAPCiR reprezentowany przez Martę Kowalską – Zajączyńską – komisarza pleneru, oraz Instytut Sztuki UŚ w Cieszynie. Kierownik Katedry Ceramiki, p. Małgorzata Skałuba - Krentowicz, wraz z dwojgiem asystentów otoczyli nas troskliwą opieką, zapewniając wszelkie niezbędne materiały, warunki lokalowe i techniczne. Na uwagę zasługuje wyjątkowo poprawnie przeprowadzony wypał raku. Mimo krótkiego czasu, gospodarze zapewnili nam atrakcyjny wyjazd autokarem do Czech. Na wysoką ocenę zasługuje komisarz, kol. Marta, świetna organizatorka i animatorka, która oprócz plynnego przebiegu imprezy, zapewniła uczestnikom dobrą atmosferę i przyjacielski, twórczy klimat.
( W czasie pleneru odbyło się zebranie członków ZAPCiR, w czasie którego przyjęliśmy 2 osoby do stowarzyszenia ).
- W dniach : 15.07.10 – 25.07.10 poznaliśmy nowe, malownicze miejsce plenerowe; to Zawodzie k. Kalisza – mała osada archeologiczna z okr. wczesnego średniowiecza.
I tu komisarzem międzynarodowego pleneru był Włodzimierz Ćwir – najaktywniejszy członek ZAPCiR., którego ofiarność oraz oddanie twórczym i edukacyjnym wartościom pleneru trudno przecenić. Zbudował dwa poprawne piece polowe, zapewnił mieszkanie, materiały do pracy, zachęcił sponsorów, zorganizował oprawę medialną i wiele innych działań organizacyjnych , łącznie ze współuczestnictwem studentów i fotografików. Było to ogromne i wartościowe przedsięwzięcie. Plenerem żywo interesował się dyrektor obiektu i jego pracownicy.
- Po krótkiej przerwie, w sierpniu kol. Ćwir rozpoczął międzynarodowy plener w kaflarni w Zdunach. ( Obydwa plenery odbyły się pod patronatem ZAPCiR ). Przed nami wystawy po plenerowe, których organizacją zajmuje się nasze stowarzyszenie. Najbliższa wystawa będzie miała miejsce w Cieszynie, a oficjalny finisaż : 24.09.2010 o godz. 17.00.
Z każdym rokiem liczba członków naszego stowarzyszenia wzrasta. Członkowie ZAPCiR włączają się aktywnie do pracy związkowej, według indywidualnych predyspozycji, warunków
i potrzeb chwili. Aktualnie kol. Monika Marks – Witkowska rozpisała i ogłosiła w internecie
II-gą edycję konkursu ceramicznego, tym razem na interpretację twórczości kompozytorów Podhala. Tytuł konkursu: Sonata Ceramiczna.




ROK 2011.
  • W dniu 7 lutego rozstrzygnięto II edycję konkursu ceramicznego pt SONATA CERAMICZNA,w Zakopanem. ZAPCiR jako współorganizator uczestniczył w obradach jury.I w tym roku Marta Kowalska Wasilczyk zdobyła wysoką nagrodę.
  • 11 Marca pożegnaliśmy zmarłą 8 marca art. Grażynę Bielską z ZSP w Zakopanem. W kwietniu ZAPCiR ufundował nagrodę dla zwycięzców konkursu rysunkowegodla gimnazjalistów Świat wokół mnie w LP N.Wiśnicz.
  • Maj. Nasza koleżanka Maria Pisko uczestniczyła w Majówce artystycznejw CPK Warszawa Praga – Południe.Uczestnictwo członków ZAPCiR w WSC – Warszawa, zwłaszcza w wyjątkowejekspozycji ceramiki na wodzie.
  • W lipcowym plenerze wiśnickim uczestniczyła 7 – osobowa grupa członków naszegostowarzyszenia. Komisarzem był kol. Henryk Kopańczyk. Większość wybrała naszedrugie również atrakcyjne miejsce plenerowe w Zdunach .
  • W prezentacji po plenerowej na zamku w N.Wiśniczu uczestniczyły prace z pleneruwiśnickiego i cieszyńskiego. Natomiast wystawę po plenerze w Zdunach Wł. Ćwirzorganizował w Zduńskim Domu Kultury.

ROK 2012
  • - Po długim okresie II przemyśleń, kol. Aleksandra Biedka przyjęła funkcję skarbnika. Po zapoznaniu się z dokumentacją rozpoczęła pierwsze działania.
  • - W marcu b. r. dyrekcja Liceum Plastycznego w N. Wiśniczu zwróciła się do nas z prośbą o użyczenie konta ZAPCiR w związku z organizacją Makroregionalnego Przeglądu Szkół Artystycznych. Zgodnie z zarządzeniem ministerialnym CEA może przekazać dofinansowanie do imprez tylko za pośrednictwem fundacji lub stowarzyszenia. Zarządzenie pojawiło się krótko przed przeglądem. Stąd my, miejscowi nauczyciele – członkowie ZAPCiR. Wyraziliśmy zgodę na prośbę dyrekcji. Po skończeniu imprezy wszystkie finanse zostały dokładnie rozliczone. Jednak ze względu na duże koszty obsługi bankowej proponujemy wybór rozliczenia internetowego, co pozwoli na duże oszczędności. Ola Biedka mając doświadczenie w tej dziedzinie jest gotowa takie konto dla nas założyć. Precedensowa sprawa użyczenia konta oraz założenia konta internetowego wymaga omówienia na szerszym forum.
  •  Kwiecień. Z myślą o kolejnym plenerze w przyszłym roku została zakupiona płyta do pieca ceramicznego a pieniądze na ten cel sponsor wpłacił na nasze konto.
  • Ogólnopolski Plener w Cieszynie jest drugim plenerem organizowanym przez Instytut Sztuki w Cieszynie i ZAPCiR pozwalającym nam na wzbogacenie doświadczeń ceramicznych.
Oprócz oficjalnej zbiorowej działalności nasi członkowie mają liczne osiągnięcia indywidualne ,
 uczestnicząc w różnych wystawach i plenerach.

Tu wpiszcie Waszą działalność...............................
______________________________________


Doceniając ogromny wkład pracy na rzecz ZAPCiR 2 naszych członków: Maria Piśko 
i Włodzimierz Ćwir zostali wytypowani w marcu do Medalu KEN. Obecnie czekamy na decyzję
Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej.
Zestawienia statystyczne w oddzielnych załącznikach
Składam serdeczne podziękowania wszystkim członkom ZAPCiR za pracę na rzecz stowarzyszenia. Szczególne podziękowania i wyrazy najwyższego uznania należą się Marii Pisko, Włodzimierzowi Ćwirowi oraz Marcie Zajączyńskiej – Kowalskiej, również innym wiernym plenerowiczom, za udział, dobre rady i doraźną pomoc.

________________________________________

Krystyna Jarczewska

poniedziałek, 2 sierpnia 2010

1998 r.

....znalazłam plakietkę,
na której wyraźnie czytamy,
że pierwsze Seminarium Ceramiczne
odbyło się w 1998 r. w Nowym Wiśniczu;